Miért jobb a nyers méz az átlagos bolti méznél? Miért törekszünk a használatára? Avagy gondolatok egy "hasznos visszafejlődésről".
A nyers méz és a feldolgozott méz fogalma
A nyers méz olyan méz, amely nem volt pasztörizálva (hőkezelve) és különböző szűréseken áttéve. Olyan mintha éppen a kaptárból vették volna ki. Ezzel szemben a pasztörizált méz sok hasznos tápanyagot elveszít magából, ezáltal drasztikusan csökken a belső értéke, továbbá néhány kereskedelmi méz ultraszűrésen esik át, amely által szintén elveszthet tápanyagokat, például virágport, enzimeket, antioxidánsokat. A pasztörizált mézet feldolgozott méznek hívják, ez található a bolti polcok többségén.
A nyers méz összetétele
A nyers méz javában cukrokból (a glüköz és fruktóz természetes formájából) és vízből áll, emellett tartalmaz jelentős mennyiségű ásványi anyagot, nyomelemeket, vitaminokat, aminosavakat és más hasznos savakat, állati és növényi eredetű fehérjéket, flavonoidokat, egyéb összetett cukrokat és jótékony mikroorganizmusokat. A méz alacsony pH értékének és magas cukortartalmának köszönhetően a legtöbb rosszindulatú baktérium nem tud túlélni benne, emellett saját magát tartósítja. Egyéb baktériumölő hatását a benne lévő szerves savak, lizozim, méhviasz, nektár, virágpor és propolisz érik el. A nyers mézben azonban jelen vannak jótékony baktériumok, például probiotikus baktériumok, amelyek segítik az egészséges emésztést. Összetételének köszönhetően ősidők óta sok különböző gyógykezelési módszerben alkalmazzák a mézet, nem csak belsőleg, de külsőleg is.
Összegzés és személyes gondolatok
Habár a feldolgozott méz átlátszóbb, nincsenek benne buborékok és lassabban kristályosodik, a fent említett összetevők nagy része elveszhet hőkezelés és egyéb feldolgozási eljárások során. Emiatt a nyers méz sokkal egészségesebb mint a feldolgozott méz. Mi a természetízei.hu csapatával törekszünk arra, hogy egyre több nyers mézet használjunk termékeinkben, és szeretnénk népszerűsíteni annak fogyasztását az országban és azon túl. A nyers méz egy hasznos és fontos visszalépés a múltba, egy afféle "visszafejlődés" a modern feldolgozásokat elkerülve, hogy belül legyen szép a méz, ne kívül, és hogy egészségesek legyünk.
Fontos megjegyzések
> A pasztörizálás nem mindig rossz dolog! 1 éves alatti gyermekeknek normális esetben tilos mézet adni, azonban bizonyos csecsemőknek kitalált formulákba tesznek mézet, ezt hőkezelik a Clostridium botulinum baktérium spóráinak semlegesítése végett.
> Az organikus vagy bio méz nem ugyanaz mint a nyers méz. Az "organikus" azt jelenti, hogy az adott méz egy állami tanúsítvánnyal rendelkező biogazdálkodásból származik. Ha organikus mézet hőkezelnek, az már nem nyers méz, de hőkezelés nélkül az organikus méz is lehet nyers méz.
A cikk a következő források segítségével íródott:
1. Edo GI, Onoharigho FO, Akpoghelie PO, Akpoghelie EO, Agbo JJ, Agoh E, Lawal RA. 2023. Natural Honey (Raw Honey): Insights on Quality, Composition, Economic and Health Effects: A Comprehensive Review. Food Science and Engineering. 4(2): 265-293.
2. Mustar S, Ibrahim N. 2022. A Sweeter Pill to Swallow: A Review of Honey Bees and Honey as a Source of Probiotic and Prebiotic Products. Foods. 11(14): 2102.