Blog

Milyen élettani hatása van a méhészeti termékeknek? Lehet negatív mellékhatásuk?

2024.07.15 14:08
Természetízei.hu
Természetízei.hu
Milyen élettani hatása van a méhészeti termékeknek? Lehet negatív mellékhatásuk?

A méhészeti termékek (méz, propolisz, méhpempő, méhkenyér, virágpor, stb.) mind természetes gyógykészítmények, ezért az egyik erősségük az, hogy sok mesterségesen előállított gyógyszerrel szemben nincs úgynevezett "mellékhatásuk". Azonban egyeseknél kiválthatnak allegiás reakciót. Hogyan kezeljük a problémát?

Ha már tudod hogy allergiás vagy:

Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden méhészeti termék ki van zárva!

Ha virágporra vagy allergiás, akkor javasoljuk az akácméz kipróbálását, ugyanis az nem tartalmaz virágport. Ilyenkor tudniillik, hogy a méhek gyűjtéskor minden virágról gyűjtenek mézet, ami az útjukba esik, ezért még egy akácmezőről is kerül virágpor a mézbe másik virágokról, azonban ez legtöbbször csak minimális mennyiségben van jelen.


A propolisz szintén egy opció lehet, ugyanis erre nagyon kevesen allergiásak. Ez kb. 200 féle anyag keveréke, főbb komponensei: gyanták, balzsamok, viaszok, illóolajok. Nyomokban szintén tartalmazhat virágport! A propolisz olyan gyantás anyag, amelyet a méhek a kaptár védelmére gyűjtenek baktériumok, gombák és egyéb betolakodók ellen. A fák rügyeiről, fiatal ágairól és levélnyeleiről származik.

Ha még nem tudod hogy allergiás vagy-e:

Ilyenkor javasoljuk, hogy a méhészeti termékek kipróbálásakor minimális mennyiségben kezdd el fogyasztani azokat, majd fokozatosan növeld a bevitelüket.
Például virágpor esetében első nap csak 1-2 szemet fogyassz egyszerre, de ezt lehet naponta többször (akár 10-szer is) megismételni. Második nap emeld a mennyiséget 3-4 szemre. Hasonlóan emeld a bevitelt nap mint nap, amíg biztonságosnak érzed a fogyasztását.

simplepay_hu_v2